Letters maken van kosteloos materiaal

Beginsituatie

Woensdag ochtend 11:00 tot 12:00 uur. Na de pauze.

24 leerlingen.

Kinderen krijgen regelmatig expressievakken

Kinderen hebben nog nooit een ‘kunstles’ gekregen

 

Leerdoelen (voor leerlingen)

Expressie opdracht

Een fantasierijke, vorm maken naar aanleiding van de letters van een naam

Een compositie van lettervormen maken

Letters lijmen van houten stokjes en daar een vorm van maken

Kennis maken met de beeldende mogelijkheden van lettercomposities

Samenwerking

 

Kunstbeschouwing

Kinderen introduceren met het echt kijken naar kunst en het leren te waarderen.

 

Leermiddelen

Diverse beeldmateriaal

Houten wasknijpers

Scharen

Lijn

Verf

Kranten

Penselen

Zwart papier

Enveloppen

 

Lesopzet

Inleiding:

Kijken naar afbeeldingen

Wat zie je op dit plaatje?

Is dit een schilderij of een beeld?

Waar zie je dat aan?

Wat stelt dit kunstwerk voor?

Welke letters ontdek je allemaal?

Welk kunstwerk vind je mooi?

Waarom?

Kijk eens goed naar de letters op deze plaatjes en naar de letters in de klas of die op het bord staan.

Welke letters vind je het mooist?

Waarom?

Kern:

Wij gaan nu zelf kunstwerken maken met letters.

We gaan daarvoor wasknijpers gebruiken.

 

Kind uit de kring halen:

Kies een letter uit die helemaal recht is. Waar geen boogjes in zitten.

Kun jij deze letter namaken met wasknijpers?

De klas mag raden welke letter je maakt.

 

Nu jullie

Kies de letters die jij het mooist vindt.

Maak deze letters met de ijslollystokjes.

Vraag aan je buurman of hij kan raden welke letter jij hebt gemaakt.

Maak alleen maar rechte letters.

Nu mag je de mooiste letters nog eens maken, maar nu moet je ze vastlijmen.

Laat de letters goed drogen.

Voorbeeld ter plekke laten zien.

Vrijdag gaan we ze schilderen en op het zwarte papier plakken. En dan is ons kunstwerk af.

 

Uit de kring en aan tafel.

Groepsleider pakt bakje met wasknijpers, enveloppen, lijm en kranten.

 

Slot:

Vrijdag gaan we de letters schilderen en op zwart papier plakken als groepje beslis je hoe je de letters van jouw groepje op het zwarte papier gaat plakken. Misschien kun je wel woorden maken. Als alle kunstwerken klaar zijn gaan we ze met zijn allen bekijken en raden of we de letters kunnen lezen.

Maak af waar je nu mee bezig bent. Over 5 minuten gaan we opruimen (kookwekker)

 

Nu gaan we alles netjes opruimen:

De kranten op een stapel op de groene tafel.

De lijmkwastjes in de wasbak.

De wasknijpers in de bakjes op de groene tafel

Je letters in de enveloppe + naam erop

De enveloppen op het schriftentafeltje.

Individueel observatieformulier voor voordrachtslezen

Individueel observatieformulier voor voordrachtslezen       Naam: _____________________________________________ Groep: ______________   Data: _________________________ Ingevuld door: _____________________________     1 Let het kind op de leestekens? ...